Performance Group Events Term 2

16 Apr 22

*This information is for Performance Group students ONLY*

 

We nearly have a complete timetable of events for Term 2. We are only waiting on times for Sydney Eisteddfod on 28th& 29th May.

 

Here are a few resources to keep up to date with the latest Performance Group information;

– Join our Facebook Groups ‘2022 Performance Groups’.

– Join your groups iCal, if you didn’t receive an invitation, please email lcda@lcda.com.au & we will resend.

– Make sure emails from lcda@lcda.com.au are not going to your junk folder.

 

Please find below a full timetable of Term 2 events for Performance Group students, starting with our holiday rehearsals next week.

Please double check times for IRBD as there have been multiple changes to their schedule.

 

Tuesday 19th April – Holiday Rehearsals

Lane Cove Dance Academy

8/U Ballet – 9:00-10:30

14/U Hip Hop – 9:00-10:30

12/U Contemporary – 10:30-12:00

12/U Hip Hop – 10:30-12:00

12/U Ballet – 12:30-2:00

 

Wednesday 20th April – Holiday Rehearsals

Lane Cove Dance Academy

8/U Ballet – 9:00-10:30

14/U Hip Hop – 9:00-10:30

12/U Ballet – 10:30-12:00

12/U Hip Hop – 10:30-12:00

12/U Contemporary – 12:30-2:00

10/U Jazz – 2:00-3:30pm

 

Thursday 21st April – Holiday Rehearsals

Lane Cove Dance Academy

10/U Jazz – 9:00-10:30

14/U Ballet – 9:00-10:30

10/U Ballet – 10:30-12:00

14/U Jazz – 10:30-12:00

12/U Jazz – 12:30-2:00

14/U Contemporary – 12:30-2:00

 

Friday 22nd April – Holiday Rehearsals

Lane Cove Dance Academy

14/U Ballet – 9:00-10:30

10/U Ballet – 10:30-12:00

14/U Jazz – 10:30-12:00

12/U Jazz – 12:30-2:00

14/U Contemporary – 12:30-2:00

 

Saturday 14th May – IRBD The Dance Challenge

Brigidine College, St Ives, 325 Mona Vale Rd, St Ives

8/U Ballet – arrive 8:45am, section 9:50-10:05am (2/2)

10/U Ballet – arrive 9:00am, section 10:05-11:05am (9/10)

12/U Ballet – arrive 10:25am, section 11:25am-12:25pm (4/8)

14/U Ballet – arrive 12:00pm, section 1:00-1:45pm (3/7)

14/U Contemporary – arrive 6:10pm, section 7:10-8:00pm (8/9)

14/U Jazz – arrive 8:00pm, section 9:00-10:00pm (7/11)

 

Sunday 15th May – The Ultimate Dance Challenge, North Shore

Abbotsleigh, 1666 Pacific Hwy, Wahroonga

14/U Ballet – arrive 8:00am, section 9:00-9:20am (1/4)

14/U Contemporary – arrive 11:00am, section 12:00-1:00pm (8/9)

14/U Jazz – arrive 2:30pm, section 3:30-4:10pm (5/7)

 

Saturday 21st May – IRBD The Dance Challenge

Brigidine College, St Ives, 325 Mona Vale Rd, St Ives

12/U Hip Hop – arrive 12:10pm, section 1:10-2:00pm (7/8)

10/U Jazz – arrive 2:00pm, section 3:00-4:00pm (9/10)

12/U Contemporary – arrive 4:55pm, section 5:55-7:10pm (10/12)

12/U Jazz – arrive 6:10pm, section 7:10-8:35pm (10/13)

 

Sunday 22nd May – The Ultimate Dance Challenge, North Shore

Abbotsleigh, 1666 Pacific Hwy, Wahroonga

8/U Ballet – arrive 8:30am, section 9:30-9:40am (2/2)

10/U Ballet – arrive 8:40am, section 9:40-10:40am (7/9)

12/U Ballet – arrive, 9:40am, section 10:40-11:25am (1/7)

10/U Jazz – arrive 10:45am, section 11:45am-12:30pm (4/10)

12/U Contemporary – arrive 1:00pm, section 2:00-2:40pm (6/6)

12/U Hip Hop – arrive 1:40pm, section 2:40-3:00pm (2/3)

 

Saturday 28th May – Sydney Eisteddfod

The Concourse Chatswood

14/U Contemporary – arrive 4:00pm, section starts at 5:00pm (entrant #2)

14/U Hip Hop arrive 5:30pm, section 6:30-6:45pm (entrant #3)

12/U Hip Hop – arrive 5:45pm, section starts 6:45pm (entrant #2)

 

Sunday 29th May – Extreme Dance Competition

Abbotsleigh, 1666 Pacific Hwy Wahroonga

14/U Ballet – arrive 7:45am, section 8:30-9:00am (2/5)

14/U Contemporary – arrive 11:20am, section 12:20-1:30pm (7/13)

14/U Jazz – arrive 2:40pm, section 3:40-4:55pm (9/15)

 

Sunday 29th May – Sydney Eisteddfod

The Concourse Chatswood

10/U Ballet – arrive 8:00am, section 9:00-10:00am (entrant #8)

12/U Ballet – arrive 9:00am, section 10:00-11:00am (entrant #3)

14/U Ballet – arrive 10:00am, section 11:00am-12:00pm (entrant #10)

12/U Contemporary – arrive 12:30pm, section 1:30-2:30pm (entrant #2)

 

Saturday 4th June – Extreme Dance Competition

Narrabeen Sports High School

14/U Hip Hop – arrive 5:45pm, section 6:30-6:40pm (1/2)

 

Sunday 5th June – Extreme Dance Competition

Abbotsleigh, 1666 Pacific Hwy Wahroonga

8/U Ballet – arrive 8am, section 9:00-10:00am (1/11)

10/U Ballet – arrive 8am, section 9:00-10:00am (8/11)

12/U Ballet – arrive 9am, section 10:00-11:00am (7/10)

12/U Contemporary – arrive 11:15am, section 12:15-1:00pm (4/12)

10/U Jazz – arrive 12:40pm, section 1:40-2:30pm (8/11)

12/U Hip Hop – arrive 2:45pm, section 3:45-4:25pm (3/7)

12/U Jazz – arrive 3:25pm, section 4:25-5:25pm (3/10)

 

 

TERM 3 Dates

 

Sunday 7th August – Sydney Eisteddfod

The Concourse Chatswood

10/U Jazz – arrive 8:00am, section 9:00-9:45am (entrant #1 – Lane Cove Dance Academy B)

12/U Jazz – arrive 8:00am, section 9:00-9:45am (entrant #4 – Lane Cove Dance Academy A)

14/U Jazz – arrive 8:45am, section 9:45-10:45am (entrant #1)

 

Ryde Eisteddfod

23rd & 24th, 30th & 31st July

6th & 7th, 13th & 14th August

 

The Ultimate Dance Challenge at Dural

23rd July – 8/U, 10/U & 12/U Groups

24th July – 14/U Groups

 

The Hills Dance Spectacular at Dural

20th, 21st & 27th August

*14/U Hip Hop will not compete at this competition.